Benzin veya Dizel Motorları Biliyoruz. Peki Doğal Gaz ile Çalışan Bu Motorlar da Neyin Nesi?

Düşünün ki arabanızın egzozundan çıkan gazlar doğaya zarar vermiyor, yakıtınız hem ekonomik hem de çevre dostu. Bu, kulağa bir bilim kurgu senaryosu gibi gelse de aslında şu an birçok yerde kullanılan ve geleceğin otomotiv teknolojisi olarak kabul edilen bir gerçeklik.

Peki neden doğal gaz ile çalışan arabaları çok fazla göremiyoruz?

Doğal gaz ile çalışan motorlar, benzinli motorlara oldukça benzeyen bir yapıya sahip.

Temel fark, yakıtın türü ve yanma süreci. Doğal gaz motorları, sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) veya sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) olarak iki farklı şekilde kullanıyor. Bu gazlar, motora enjekte ediliyor ve sıkıştırılarak yüksek sıcaklıkta yanıyor. Yanma, geleneksel yakıtlara kıyasla daha temiz ve daha az zararlı gaz salınımına neden oluyor.

Doğal gazın enerji verimliliği, benzine göre daha yüksek. Aynı miktarda enerji üretmek için daha az doğal gaz gerekli. Bu da yakıt maliyetlerini düşürüyor ve sürücülere ekonomik bir avantaj sağlıyor. Ayrıca doğal gaz motorları daha sessiz çalışıyor böylelikle sürüş deneyimi de daha konforlu hâle geliyor.

Doğal gaz motorlarının en büyük avantajlarından biri, çevre dostu olmaları.

Benzin ve dizel yakıtlar yanarken karbondioksit, karbonmonoksit, azot oksitler ve partikül maddeler gibi zararlı gazlar açığa çıkarıyor. Doğal gaz ise bu zararlı emisyonları önemli ölçüde azaltıyor.

Karbonmonoksit ve azot oksit salınımı neredeyse yok denecek kadar az. Bu da hava kirliliğini azaltarak şehirlerde daha temiz bir atmosfer sağlıyor.

Ekonomik ve stratejik faydaları neler?

Doğal gaz, dünyanın birçok yerinde bulunan bir kaynak petrolden daha ucuz. Bu da doğal gaz ile çalışan motorları ekonomik olarak avantajlı kılıyor. Ülkeler, yerli doğal gaz kaynaklarını kullanarak enerjide dışa bağımlılıklarını azaltabilirler.

Neden doğal gaz ile çalışan arabaları daha sık göremiyoruz?

Daha ucuz olsa da tükenmeyeceği anlamına gelmiyor. Arz hızla artınca da fiyatlarda artış görüleceği kesin. Ayrıca doğal gaz çıkarmanın da çevresel etkileri var. Bu da bir yerde doğal gazın yakıt kaynağı olarak kullanılmasında caydırıcı bir etmen oluyor.

Altyapı çalışmalarının daha gelişmemesinden dolayı da bu araçları yollarda çok fazla göremiyoruz. Ağır yük taşımacılığı gibi bazı araçlarda kullanılsa da daha yaygın değil ve bu tür motorları geliştirmek gerekiyor.

Altyapı demişken tabii ki yakıt ikmalini de düşünmek gerek. Dünyanın her yerinde doğal gaz yakıt istasyonları olmadığı için yakıt ikmalinde endişeler var. Bunların yanı sıra ek ağırlık ve teknolojik bilinmezlik gibi faktörler de doğal gazlı araçları görmememizin nedenleri arasında.

Peki ya siz gelecekte eğer bu araçlar yaygınlaşırsa kullanmak ister misiniz?

Kaynaklar: Volkswagen, Greg’s Petro, KBB, How Stuff Works, Virginia Natural Gas, Science Direct

Arabalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir