Kenya’da sel: En az 20 ölü

Doğu Afrika ülkesi Kenya’nın iç kesimlerindeki Mai Mahiu bölgesinde meydana gelen sellerde en az 20 kişi yaşamını yitirdi. Ülkenin Citizen Television kanalına konuşan polis yetkilileri, taşan bir baraj sebebiyle ölü sayısının yükselebileceği uyarısında bulundu.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Kenya Kızılhaçı da bugün erken saatlerde yaptığı açıklamada, ani su baskınları sebebiyle çok sayıda kişinin Mai Mahiu’daki bir sağlık merkezine götürüldüğü bilgisini verdi. Yaşanan bu son can kayıplarıyla birlikte mart ayından bu yana şiddetli yağış ve seller sebebiyle ölenlerin sayısı 100’e yükseldi. Resmi rakamlar ise 27 Nisan Cumartesi günü itibarıyla, 76 kişinin öldüğünü gösterdi.

OKULLARIN AÇILMASI ERTELENDİ

Kenya Eğitim Bakanlığı da bugün yaptığı açıklamada, bu hafta açılması planlanan okulların açılma tarihinin ertelendiğini, okulların gelecek hafta açılacağını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Yağmurların bazı okullardaki yıkıcı etkisi o kadar büyük ki etkilenen tüm okulların güvenliği yeterince sağlanmadan öğrenci ve öğretmenlerin hayatlarını riske atmak ihtiyatsız olacaktır” ifadeleri kullanıldı. Okulların yanı sıra Kenya’daki yollar ve köprüler de sellerden zarar gördü. Başkent Nairobi’deki uluslararası havalimanına giden yol da sular altında kalırken, tüm uçuşların planlandığı şekilde gerçekleştiği bilgisi verildi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir