Mısır’da yeni yatırıma hazırlanan Eroğlu Holding’in patronu Eroğlu, tekstilde katma değerli ürünlerin üretimine odaklanmalıyız

Necla DALAN

Tekstil ve hazır giyim sektöründe özellikle işçilik ve enerji gibi maliyetler yüzünden sıkıntı da bitmiyor dedikodu da… Son olarak dün akşam Eroğlu Holding’in Aksaray’daki fabrikasını kapatıp Mısır’daki yatırımlarını artıracağını duydum. Nitekim iddianın ikinci ayağını bugün PD yazarı Gökmen Mert Kural yazdı.

Kural’ın yazısına göre Colins ve Loft markalarının sahibi grup, Mısır’da iki tesis kuracak. İki tesis de Quantara Sanayi Bölgesi’nde olacak. Diğer detayları Gökmen Mert Kural’ın yazısında okuyabilirsiniz.

AKSARAY’DA ÜRETİM DEVAM EDİYOR

Ben de iddianın ikinci ayağı olan Aksaray fabrikasını sormak için Nurettin Eroğlu’nu aradım. Eroğlu, Aksaray’da üretimin devam ettiğini ve kapatılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Mısır’daki mevcut yatırımlarını büyüteceklerini, yeni yatırımın işletme sermayesi ile birlikte 40 milyon dolar olacağını kaydetti. Türkiye’deki yüksek maliyetlere değinen Eroğlu, şöyle devam etti:

İŞÇİLİK MISIR’DA 250 DOLAR, TÜRKİYE’DE 1000 DOLAR

“Mısır’da işçilik ucuz, enerji ucuz… Türkiye’de 1000 dolar olan işçilik orada 250 dolar, 12-13 cent olan enerji 4 cent… Mısır yakın olduğu için orayı tercih ettik. Zaten ucuz ülkelerle yarışmamıza gerek yok. Tekstilde katma değerli ürünlerin üretimine odaklanmalıyız. Biz katma değerli ürün üretirsek yabancılar da ucuz ürün ürettirmek için bize gelmez. Ülkemiz teknoloji, savunma sanayi gibi alanlarda diğer ülkelerle rekabet etmeli.”

BANGLADEŞ MISIR’DAN DA UCUZ

Nurettin Eroğlu, Bangladeş ve Vietnam gibi ülkelerde işçiliğin daha ucuz olduğunu da hatırlattı ve şöyle devam etti:

“Bangladeş’de işçilik maliyeti 150 dolar… Dünyaya mal satan herkes artık bu ülkelere üretim yaptırıyor. Biz de yaptırıyoruz. Bizim 800 civarında toplam mağazamız var. Bunların 200’den fazlası yurt dışında… Bangladeş’te yaptırdığımız üretimi Türkiye dışındaki mağazalarımıza gönderiyoruz.”

Gökmen Mert Kural’ın ilgili yazısı

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir