İsrail, Refah’ı karadan da vurmaya başladı… Ateşkesin akıbeti belirsiz

İsrail’in 7 aydır bomba yağdırdığı Gazze’deki savaşta çok kritik bir aşamaya geçildi.

Hamas, uzun süredir gündemde olan ateşkesi kabul etti ancak İsrail, uyarılara rağmen Gazze’deki son güvenli bölge olarak görülen Refah’a bomba yağdırmaya başladı.

Karadan da Refah’ı hedef alan İsrail’in, Gazze Şeridi’nden Mısır’a açılan Refah Sınır Kapısı’nın Filistin tarafına saldırılar düzenlediği bildirildi. Filistin resmi haber ajansı WAFA’da yer alan haberde, İsrail askeri araçlarının, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah Sınır Kapısı’na yaklaşık 200 metre mesafede konuşlandığı belirtildi. 

İSRAİL ORDUSU: KONTROLÜ ELE GEÇİRDİK

İsrail ordusunun bölgedeki bazı binaları roketlerle hedef aldığı aktarılan haberde, İsrail topçu birliklerinin de Refah Sınır Kapısı ve Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı’na yakın bölgelere atışlar yaptığı kaydedildi.

İsrail ordusu, sınırın Filistin tarafını kontrol altına aldıklarını belirtti.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze Şeridi’ndeki saldırılardan kaçan yaklaşık 1,5 milyon kişinin sığındığı güneydeki Refah kentinde 50’den fazla yere hava saldırısı düzenlediklerini açıkladı.

HAMAS ‘EVET’ DEDİ, İSRAİL REDDETTİ

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, Katar ve Mısır’a, Gazze Şeridi’nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını bildirmişti. 

İsrail Savaş Kabinesi ise Refah’ta saldırılara devam kararı almıştı. Başbakan Binyamin Netanyahu’nun makamından yapılan açıklamada barış teklifinin İsrail’in taleplerini karşılama konusunda yetersiz kaldığı ancak İsrail’in bir anlaşmaya varmak için müzakereciler ile görüşmesine yönelik bir heyet göndereceği ifade edildi.

Hamas’ın açıklaması sonrası Gazze’deki Filistinliler sokağa dökülerek kutlama yaptı.

Katar Dışişleri Bakanlığı ise Katar heyetinin İsrail ile Hamas arasında dolaylı müzakerelere yeniden başlamak üzere bugün Kahire’ye gideceğini açıkladı.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) İcra Komitesi Genel Sekreteri Hüseyin eş-Şeyh, Hamas’ın Gazze’de ateşkes ve esir takasıyla ilgili öneriyi kabul etmesini memnuniyetle karşılayarak, “bu adımla topun artık İsrail sahasına atıldığını” söyledi. 

FİLİSTİNLİLERİN SON SIĞINAĞI

İsrail ordusu, dün sabah yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah’ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılmasını istemişti. Bunun ardından birçok Filistinli Refah’tan kaçmaya başlamıştı.

İsrail Ordu Radyosunun haberine göre, Refah’ın doğusunda boşaltılması istenen bölgede yaklaşık 100 bin Filistinli ikamet ediyor. 

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944’ü çocuk, 9 bin 849’u kadın olmak üzere 34 bin 735 Filistinli öldürüldü, 78 bin 108 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir